середу, 16 жовтня 2013 р.

Історико - краєзнавча подорож: "«Згадаймо, що ми браття, козацького роду»


Як відомо, людина нерозривно пов’язана з минулим свого народу. І тому все частіше ми звертаємося до наших витоків: історії нашої країни, рідної мови, козацької вольниці. Звертаємося до минулого, щоб зрозуміти сучасне.

    Саме з цією метою до Дня українського козацтва працівники бібліотеки  підготували і провели історико - краєзнавчу подорож: "«Згадаймо, що ми браття, козацького роду». Адже саме козацтву належить особливе місце в історії нашої держави та в історичній пам’яті української нації. Воно було тією силою, яка активно впливала на історію України XVII-XVIII ст. Козаччина — доба небаченого піднесення народного духу, доба видатних державних, військових, церковних та культурних діячів — будівничих національної державності, які уславили Україну, зробили її знаною в усьому світі

В незвичайну  віртуальну  мандрівку (слайд - презентація  «Козацька слава України»), точніше подорож в минуле, в ті часи, коли  у низинах Дніпра, у диких місцях, поселялися хоробрі люди, які  звалися козаками, запросили  бібліотекарі  своїх користувачів.  Під час зустрічі вони розповіли старшокласникам    ЗШ №1   про славетну добу в історії України, про  звичаї  та  обряди  того часу. Завдяки комп’ютерним технологіям діти дізналися про історію українського козацтва, отримали змогу побачити козацький одяг, курені, страви та винаходи козаків.

Тема козацтва особливо важлива для нашого краю, оскільки чимало населених пунктів Кіровоградської області пов’язані з козацькою славою. Село Торговиця було центром Торговицького козацького полку (1669-1674): саме тут650 років тому відбулася Синьоводська битва – 1362 р.(Битва на р. Синюха.). За політичним значенням битву на Синіх Водах можна поставити вище, ніж битву на Куликовому полі, адже Золота Орда була витіснена за межі українських земель безповоротно.

У добу Козаччини терен, зайнятий тепер Новоукраїнським районом, входив до вольностей (превільованих земель) Війська Запорозького. Внаслідок невдалої війни з Туреччиною 1710 - 1713 рр. він підпав під владу Османської імперії, але після поразки турків у війні 1735 - 1739 рр. ввійшов до складу Бугогардської паланки Нової Січі. У 1753 р. (за сенатським указом від 18.08.1753 р.) ця територія була віддана Новослобідському козачому поселенню, з якого       14 травня 1754 року був сформований Новослобідський козачий полк. Сотенною слободою полку був Сухий Ташлик (Глодоси), у складі полку перебували також поселення Павлівськ (Новоукраїнка), Чорний Ташлик (тепер у складі Новоукраїнки), Рівне.

Про ці події діти дізналися з огляду книг місцевого краєзнавця Анатолія Ковирьова “Нарис з історії Новоукраїнського краю в особах та документах”,  «Новоукраїнщина: історія і сучасність», “Козацький батько”, «Глодоси–роки боротьби» та ін..

Дана тема викликала у присутніх щире зацікавлення і обговорення, а більш повному її розкриттю сприяли книги бібліографічного огляду «Степ та воля – козацька доля». Про захоплюючий і дуже важливий період в історії нашої держави учні  дізнатися з огляду наступних видань:

Апанович О. М. Козацька енциклопедія для юнацтва: кн. ст. про буття укр. козацтва / О. М. Апанович. – К. : Веселка, 2009. – 714 с.

Апанович, О. М. Розповіді про запорозьких козаків / О. М. Апанович. – К. : Дніпро, 1991. – 334 с.

Шевчук Валерій. Козацька держава / В. Шевчук. – К. : Абрис, 1995. – 392 с .

Голобуцький, В. Запорозьке козацтво / В. Голобуцький. – К. : Вища школа, 1994. – 539 с.

Яворницький  Д. І.  Історія   запорізьких   козаків / Д. І. Яворницький. У 3-х т. –  Львів: Світ, 1990.  –319 с.

Запорожці: До історії козацької культури / Упоряди. тексту, передм. І.Кравченка. – К.: Мистецтво, 1993. – 400 с.

З цими та іншими не менш цікавими  книгами  можна ознайомитися у  районній  бібліотеці.

Хочеться, щоб після прочитання цих книг до молоді через віки дійшов шелест козацьких знамен, брязкіт козацької зброї, стогін української землі від копит навальних ординців, бій, як блискавка, як межа між життям і смертю, між минулим і майбутнім твого народу.

Такі зустрічі приносять багато корисних, нових вражень, дають дітям відчуття єдності з минулим нашої країни. Тож метою зазначеного заходу було виховання в молоді поваги до національних патріотичних традицій та звичаїв, адже саме на козацьких традиціях виросло не одне покоління українців.

Немає коментарів:

Дописати коментар