понеділок, 24 лютого 2014 р.

Година патріотизму «Пам’ятаємо героїв Крут».


29 січня вся Україна вшановує пам’ять героїв Крут.
     В цей день в 1918 році під станцією Крути на Чернігівщині цвіт української молоді - київські студенти і учні стали на двобій з більшовицькою ордою на захист України, яка щойно вирвалася з рабства і вже вдихнула ковток свободи.
    В нерівній боротьбі полягло 300 юнаків.
    Крути і сьогодні пломеніють променями гіркої печалі. Історію творять люди. І кожне покоління обирає чи то власний тягар непевності, чи смолоскип палаючої свободи. Крутянці обрали волю - вони виявилися свідомішими від більшості своїх ровесників, навіть мудрішими за деяких державних мужів того часу. І заплатили дорогою ціною - власним життям. Їх і досі оплакує Україна.
Вшановуючи пам'ять про загиблих студентів наша бібліотека організувала     виставку-пам'ять  «Через Крути в майбуття» ,  з якою ознайомилися наші читачі.  Серед представлених на виставці видань - книги "Крути, Січень 1918 року",  "Героїка трагедії Крут",    куди увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами.  Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 років.
Також, була проведена   година патріотизму «Пам’ятаємо героїв Крут». З хвилюванням слухали дев’ятикласники  ЗШ №6 розповідь та дивились відеосюжети про героїв Крут, трагічну загибель студентського куреня під Крутами, яка стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну , подвиг,  який є прикладом патріотизму для української молоді.
Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична справа, за яку вони боролися – невмируща. Адже, «Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього»,– говорить народна мудрість. Саме тому, ми повинні знати свою історію, своє минуле. Вічна їм слава!.
Часто постає питання: чи бій під Крутами і загибель трьохсот студентів можна вважати трагедією, чи навпаки перемогою? Молоді люди робили свідомий вибір, а це багато означає й змінює наше ставлення до тодішньої молоді. Їх порівнюють з трьомастами спартанцями, чи з трьомастами козаками під Берестечком. Але ж ми знаємо, що загибель студентів – це символ патріотизму й жертовності українського народу, його вільної душі й незламного духу, який завжди боровся й боротиметься за кращу долю
Бій під Крутами… Щороку ми вшановуємо пам’ять молодих героїв, що 1918 року полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську народну республіку від більшовицьких загонів, які рвались до Києва. Їхній подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічним прагненням до волі і справедливості. «Понад все вони любили свій коханий край», – писав Павло Тичина

Презентація "Дивовижний світ Марії Приймаченко"

Клуб «Ліра» 


Її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі... Талант художниці визнаний у світі...       ."Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю, творю на радість, на щастя людям, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі..."- так говорила про себе самобутня художниця.   Вона через усе життя пронесла жагу творити, неминучу потребу ділитися своїми відкриттями з людьми      
12 січня 2014 року виповнилося 105 років від дня народження талановитої художниці Марії Приймаченко. З нагоди цієї дати    в клубі «Ліра» для одинадцятикласників  гімназії №7       була представлена мультимедійна презентація "       Дивовижний світ Марії Приймаченко". Бібліотекар ознайомила учнів з біографією та творчістю видатної художниці. Вона народилася в сім'ї мистецьки обдарованих людей і від матері перейняла вміння створювати чарівний, характерний для українських майстринь, орнамент.
Маріїя Приймаченко – художниця, творчість якої – прекрасне, дивовижне, утаємничене, і до кінця не осягнуте явище. Жінка з нелегкою долею, малописьменна, визнана зіркою першої величини у «Всесвітній енциклопедії наївного мистецтва» (Белград, 1984 р.). Наївне мистецтво — річ не така вже й наївна. Цей стиль остаточно сформувався у ХХ столітті, коли в усьому світі зріс загальноестетичний інтерес до таких художників, як А. Руссо, Н. Піросмані, М. Приймаченко та І. Генералич.
Дитяча безпосередність та простота відображення — основні риси творчого методу, але саме в «наївних» роботах відкриваються такі архетипічні безодні, що паморочиться у голові.
Піднявшись до світових вершин, Марія Приймаченко – шевченківський лауреат - залишилася саме українською художницею, котра об’єднала в собі витоки українського живописного і поетичного фольклору, що походить із сивої давнини. Її великий незбагненний талант, її могутня особистість захоплювала та захоплює дотепер. Для української культури вона є знаковою постаттю, однією з її правдивих ікон. Творчість цієї художниці проростає новими зернами в сучасному мистецтві, дизайні, моді, літературі.

Літературний урок «Ім’я Шевченка стукає в серцях»




2014 рік оголошено Роком Тараса Шевченка. З метою гідного відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка протягом поточного року як на державному, так і на районному рівні будуть проводитись заходи щодо вшанування пам'яті та популяризації творчості Т.Г.Шевченка.

Напередодні ювілею видатного поета бібліотека продовжує реалізацію спеціального проекту, який буде висвітлювати найцікавіші події, які відбуватимуться в бібліотеці впродовж  2014 -2015 рр. в межах святкування видатної події в культурному житті українського суспільства.



Так, 13 січня в ЦРБ було відкрито книжкову виставку-портрет   «Шевченкове слово у віках не старіє». Для учнів 10 класу гімназії №7 (вчитель української мови та літератури Білявська Л.В.) та літературний урок  «Ім’я Шевченка стукає в серцях».     Працівниками бібліотеки була проведена презентація виставки , яку  зможуть відвідати як учні міських загальноосвітніх шкіл району, так і інші користувачі.

Участь у відкритті виставки взяла керівник апарату районної державної адміністрації М.Щека.

Марія Борисівна зазначила, що саме сьогодні у районі розпочинається цикл заходів, які будуть проводитись в рамках відзначення Року Тараса Шевченка. Це і літературно-мистецькі вечори, і літературні читання, і інші тематичні заходи з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

 - За ініціативи Глави держави 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка було включено до Календаря пам'ятних дат, до відзначення яких ЮНЕСКО приєднуватиметься протягом 2014 – 2015 років. Тож у реалізації багатьох ювілейних заходів буде  приймати участь не тільки громадськість нашої держави, а й європейська спільнота, - наголосила Марія Щека.
 

У кожній з книг, представлених на відкритому перегляді  поет висловив, насамперед самого себе, свою особистість від першого й до останнього рядка. Тут його темперамент, його щира беззахисна у своїй відкритості душа. Тут думки – ним вистраждані, кривди – ним пережиті, тут картина Тарасового дитинства. Емоційна наснага Шевченкових образів, широта і вільність його мислення. Сучасна людина, якщо вона носить в душі високі ідеали, неминуче дійде духовного контакту з витвором українського генію.

У виданнях, представлених на виставці, висвітлюється доля поетичної та мистецької спадщини письменника. Значне місце займають репродукції портретів, написані Т.Г. Шевченком. Виставка діятиме постійно і буде доповнюватися новими, цікавими документами до ювілею великого Кобзаря.


Більш детальніше ознайомлення дітей з життєвим шляхом та творчістю Кобзаря відбулося  з допомогою мультимедійних засобів.
Учні пізнавали Шевченка як  художника, портретиста, пейзажиста. Роботи Тараса Григоровича демонструвались на слайдах.


Пройшли літературні читання безцінних Кобзаревих творів.   

Кожен охочий упродовж заходу мав чудову нагоду прочитати твори свого улюбленого українського письменника та продемонструвати своє власне розуміння і вміння декламувати.
 Поетичний марафон довів, що магія Шевченкового слова незбагненна. Його сила є могутньою, глибинною та надзвичайно актуальною в наш час.











четвер, 20 лютого 2014 р.

Нове в пенсійному законодавстві




18 лютого2014 року для працівників Новоукраїнської міської ради бібліотекарями центральної районної бібліотеки проведено  годину повідомлень «Нове в пенсійному законодавстві»  .

Увагу присутніх було акцентовано на тому, що  що з 1 грудня 2013 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» зросла величина прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 894 грн. до 949 грн.).   У зв’язку із цим органами Пенсійного фонду України проводяться  перерахунки пенсій.

         Перераховуванню підлягають:

-         мінімальні пенсії за віком;

-         доплата за понаднормативний стаж;

-         пенсії у зв’язку із втратою годувальника;

-         мінімальні пенсії інвалідам-чорнобильцям;

-         мінімальні пенсії інвалідам війни;

-         мінімальні пенсії непрацюючим шахтарям, які мають стаж підземної роботи: чоловіки – 15 років; жінки – 7 років 6 місяців;

-         пенсії за особливі заслуги перед Україною;

-         надбавки, підвищення, які обчислюються виходячи прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Працюючим пенсіонерам пенсії у зв’язку із зміною прожиткового мінімуму не перераховуються.

Увага присутніх також була звернута на послуги  в системі електронного урядування, які надаються в центральній бібліотеці, особливо на послугу «Пенсійний калькулятор», якою можна скористатись відвідавши  сайт Пенсійного фонду України, а в Кіровоградській області сайт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

З метою забезпечення більшої доступності до отримання послуг у сфері пенсійного забезпечення, а також спрощення інформування громадян з особливими потребами,  всіма управліннями Пенсійного фонду України в Кіровоградській області запроваджено нову послугу – online-консультування пенсіонерів та громадян, які найближчим часом вийдуть на пенсію, засобами програмного забезпечення«Skype». За допомогою "Пенсійного калькулятора" будь-який бажаючий зможе самостійно здійснити розрахунок розміру майбутньої трудової пенсії за віком на загальних підставах у солідарній системі згідно зі статтями 27 та  28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до введених даних за допомогою розроблених у Програмі інтерфейсів.

Присутні також мали змогу  познайомитись з матеріалами  тематичної викладки «Нове в пенсійному законодавстві» , яка містила матеріали про пенсійне забезпечення ветеранів війни, про підвищення пенсійних виплат ветеранам війни, залежність розміру пенсії від працевлаштування та інші.

вівторок, 18 лютого 2014 р.

Інформаційний практикум

«Блогосфера у всесвітній павутині»

Розвиток новітніх інформаційних технологій  в останні роки наклали відбиток на розвиток особистості сучасного користувача. Використання комп'ютерних технологій та Інтернету є одним із інноваційних засобів  вивчення блогів, веб сайтів та інших соціальних мереж.
Блогосфе́ра (від англ. blogosphere) — позначає сукупність усіх блогів як спільність чи соціальну мережу. Існуючі сотні тисяч блогів зазвичай тісно пов'язані між собою, блогери читають і коментують один одного, посилаються один на одного, і таким чином створюють свою субкультуру. Блогосфера є важливим середовищем вивчення суспільної думки.
З метою ознайомлення користувачів з блогосферою в бібліотеці було проведено  інформаційний практикум   на тему: «Блогосфера у всесвітній павутині».

Метою  проведення інформаційного практикуму  є  визначення оптимальних шляхів доцільного поєднання формування в користувачів  здатності знаходити правильне рішення в різних життєвих ситуаціях. Тому прийнявши участь у  такому  заході присутні можуть  вирішити  завдання :
-         використання інформаційно-комунікаційних технологій як засобу активізації творчої діяльності користувачів та підвищення мотивації пізнання нового;
-         оволодіння основами роботи з різними видами інформації за допомогою комп'ютера та інших засобів інформаційно-комунікаційних технологій;
-         розвиток самоорганізації, уміння організовувати власну інформаційну діяльність і планувати її результати;
-         виховання відповідального відношення до інформації з урахуванням правових і етичних аспектів її поширення.
  -   формувати  інформаційну  культуру  , забезпечити   свої  інформаційні   потреби;
 -    успішно спілкуватися в інформаційному середовищі.
Для більш доступного засвоєння матеріалу інформаційного практикуму для його учасників  було підготовлено і показано презентацію  «Створення і оформлення блогу». Учасники розглянули та обговорили визначення:  блог, блогер, повідомлення, параметри блогу, правила створення й оформлення блогу.
Перегнувши презентацію слухачі дізналися, що  Блог являє собою практично той же веб-сайт, але зі своєю специфікою,  тому що він доступний абсолютно всім користувачам . Основна відмінність від звичайного сайту полягає в тому, що його використовують як онлайн щоденник, постійно оновлюють цікавою інформацією, особистими примітками, відео, фотографіями, новинами та ін.  Блог - місце, призначене для вільного спілкування між людьми, де кожен бажаючий, в невимушеній обстановці, може поділитися з друзями та знайомими своїми думками, ідеями, а також усім, що вважатиме за потрібне. Користувачі визнали, що блогосфера це у першу чергу - індивідуальність, постійне поповнення журналу новими та цікавими нотатками. По-друге - спілкування з читачами блогу.
Учасники переглянули та ознайомилися з  різноманітними блогами,  а також з блогом Центральної  бібліотеки Новоукраїнського району.
Під час  практикуму користувачі  бібліотеки отримали практичні навички охоче, з великим задоволенням виконували  завдання,  та мали змогу  виявити свою  творчу індивідуальність.


понеділок, 17 лютого 2014 р.

Акція та конкурсно- розважальна програма «Свято закоханих сердець»




14 лютого прийнято відзначати День святого Валентина — свято на честь усіх закоханих. У цей день закохані дарують один одному валентинки — спеціальні листівки у вигляді серця, з побажаннями та зізнаннями в коханні. Історія виникнення цього свята оповита таємницею, адже точних відомостей про те, ким же насправді був святий Валентин досі немає. Амури поспішають поєднати пари, почуття яких перевірені часом та допомагають зустрітись половинкам, які загубились десь серед юрби. Адже саме кохання здатне розтопити кригу в серці й подарувати відчуття весни. 
Тож саме цього лютневого дня  працівники  Новоукраїнської  центральної  районної  бібліотеки організували та провели акцію та конкурсно- розважальну програму «Свято закоханих сердець»,  приурочену до Дня Святого Валентина в рамках реалізації проекту «Турбота про жінку: впевненість у майбутньому». Активними  учасниками свята  стали учні ДНЗ ПТУ №40.
Розпочалася святкова програма з виступу учнів училища, які розповіли легенду про Святого Валентина. Далі були   пісні про кохання, які виконувала талановита  учениця училища.
В ході цього дійства бібліотекарі разом з учнями пригадували народні прислів’я та приказки,  легенди і бувальщини пов’язані з Днем Св. Валентина. Хлопці та дівчата  з захопленням приймали участь в багатьох пізнавальних та жартівливих конкурсах таких як: «Лист коханій», «Всевидяще око», «Руки-ноги-голова», «Зрозумій мене без слів» та багато інших.
Особливо цікавим та дуже емоційним  став конкурс «Стильний Валентин», в якому хлопці під музику  на швидкість одягалися в жіночий одяг та  одягали на себе жіночу біжутерію і аксесуари. Всі глядачі, які були присутні на святі,  також брали участь у конкурсах, що проводилися із залом: «Знання - сила», «Кулінарний» та інші. Усі присутні отримали позитивні емоції від свята.
Учасникам  заходу було надано можливість отримати конверт «Кохання важливе. Захистіть його» з брошурами «Запланований вибір»,  «Плануй своє життя» ,брошура «Тобі», в рамках реалізації проекту «Турбота про жінку - впевненість у майбутньому» від Програми «Здоров’я жінок України». 





середу, 12 лютого 2014 р.

Бібліотечний урок “Тисяча мудрих сторінок ”


  Словники заслужено називають супутниками цивілізації. Вони допомагають не тільки правильно писати слова, визначати їхнє значення, пояснювати походження, а й розширюють кругозір, дають нові відомості з різних знань.
Щоб  виховувати у користувачів  дбайливе ставлення до книги, прищепити бажання поповнювати свій словниковий запас, користуватись довідковою літературою працівниками ЦРБ проведено  бібліотечний урок “Тисяча мудрих сторінок ”.

Учні Новоукраїнської ЗШ №1 згадали про довідкову літературу, її різноманітність, специфіку, можливості,  познайомились з видами довідкової літератури,  правилами користування довідниками  та їх значенням в житті людини, а також переглянули презентацію по даній темі.
Отримані знання закріплювалися практичними завданнями. Відповіді на питання можна було знайти в енциклопедіях, словниках, довідниках. Доповненням до уроку стала організована книжкова виставка на якій були представлені різні види довідкової літератури: енциклопедії, довідники, словники.