понеділок, 29 вересня 2014 р.

Клуб «Ліра» «Щасливі і сумні мої дороги"

Дмитро  Павличко – український письменник, громадський діяч, один із найяскравіших та найсвоєрідніших постатей в українській літературі.  Поет належить до категорії шістдесятників, як і Ліна Костенко, Василь Симоненко, Іван Драч та інші. Саме вони очолювали правозахисний рух 60-70 рр. XX ст. в Україні, саме вони били на сполох нашої національної самосвідомості. Тому й Павличкова мова виросла на глибокому знанні українських літературних традицій, на осягненні безмежних скарбів літературної спадщини, що залишили нам Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка.  Дмитру Павличкові судилося долею нести вогонь свого таланту людям та вдовж червоно-чорної стежини його життя йдуть поруч із ним два довічні супутники нашого буття — Любов і Журба.

       
З нагоди 85-ї річниці від дня народження поета (народився 28 вересня1929 р. в с. Стопчатові на Івано-Франківщині) відбулося засідання клубу «Ліра»  - «Щасливі і сумні мої дороги"  - з учнями 10-го класу  ЗШ №6. Поезія — це вогник, який запалює душу людини, який схожий на полум'я свічки.    Учасники заходу  поринули у чарівний світ поезії,        дізнались про життєвий та творчий шлях поета,   про його діяльність  у сфері  кінематографії, познайомились з  його літературними доробками  - царство мудрого й красивого, правдивого і чуйного, доброго і мужнього слова. 

 Дмитро Павличко — автор відомих пісенних текстів — «Впали роси на покоси»,  «Лелеченьки»,  «Пісня про Україну», «Явір і яворина», «Я стужився, мила, за тобою», «Розплелись, розсипались»… Пісня «Два кольори» (1649) стала народною. Дмитро Павличко є також і визначним майстром перекладу (перекладає з англійської, іспанської, італійської, французької, португальської, їдиш та багатьох слов’янських мов). Своїми перекладами Павличко запропонував нове прочитання творів Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарки, Мікеланджело Буонарроті, Федеріко Гарсіа Лорки…  

Учні переглянули відеофільм про життєвий і творчий шлях ,  прослухали   його пісні (відео кліпи),  особливо вразило присутніх пісня «Два кольори»,  у виконанні американської співачки  українського походження Квітки  Цісик . Урок пройшов цікаво і змістовно, поезія подарувала незабутні хвилини душевної насолоди присутнім.

 По закінченні заходу бібліотекар запросила учнів завітати до книгозбірні,  де оформлено книжкову виставку  «Між красою і болем»,  познайомитися з  книгами,  поетичними доробками Дмитра Павличка.




30 вересня – Всеукраїнський День бібліотек


Напередодні свята в центральній районній бібліотеці відбулася святкова нарада за участю голови районної ради В. Савенка, першого заступника голови райдержадміністрації Н. Степаненко, заступника міського голови О. Руденка, начальника відділу культури і туризму А. Бондаря та бібліотечних працівників району.

 На адресу працівників бібліотек лунали слова  визнання їх важливої і потрібної професійної діяльності, слова підтримки і подяки за їхню самовіддану щоденну  працю в усі часи.
Спільною грамотою районної ради та райдержадміністрації та грошовою премією  відзначено завідуючу Глодоською № 1 сільською бібліотекою Н. Булигу, грамотами  райдержадміністрації нагороджено  бібліотекаря  Кропивницької № 1 сільської бібліотеки Л. Момонт   та бібліотекаря ІРЦ центральної районної бібліотеки Г. Старовойт.
Грамотами відділу культури і туризму  нагороджено С. Кравченко – бібліотекаря Ганнівської сільської бібліотеки,  Л. Лібу – бібліотекаря Рівнянської № 2 сільської бібліотеки, М. Пальонну – бібліографа ЦРБ та С. Тутову – бібліотекаря РДБ.

За фінансової підтримки В. Арсірія відзначено дипломами та цінними подарунками переможців районного конкурсу на кращий сценарій краєзнавчої тематики, присвячений 75 – річчю утворення Кіровоградської області. І місце заслужено завоювала провідний  бібліотекар ЦРБ Л. Кукурудза, яка за підтримки колег  створила та провела декілька чудових заходів саме краєзнавчого напрямку в рамках конкурсу. ІІ місце вибороли працівники Іванівської сільської бібліотеки Л. Савчук та С. Штанько, ІІІ місце посіла Д. Омельченко – завідуюча Помічнянською сільською бібліотекою. Крім того, заохочувальними  призами відзначено ще п’ять гарних сценаріїв.
Профспілковою премією відзначено роботу Районної дитячої бібліотеки, які також були активними учасниками районного конкурсу та  Т. Чорнобривець – бібліотекаря Захарівської сільської бібліотеки.
Гарним музичним подарунком для бібліотекарів стали авторська  пісня у виконанні Анатолія Бондаря та інструментальні п’єси у виконанні народного аматорського ансамблю народної музики (кер. О. Зеленков).
Учасники наради здійснили також віртуальну подорож по бібліотекам України та завершилося це святкове дійство чаюванням та теплим спілкуванням колег.

Благодійний ярмарок “Україна — єдина країна”


26 вересня, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, з 8.00 до 10.00 год. ранку на фасаді ЦПК «Ювілейний» бібліотекарі Новоукраїнської центральної районної бібліотеки розгорнули благодійний ярмарок “Україна — єдина країна”. Кожен небайдужий новоукраїнець чи гість міста зміг придбати виготовлену з великою любов’ю домашню  випічку, вареники та зігрітися гарячим чаєм та кавою. Усі охочі мали змогу не тільки поласувати свіжою випічкою, але й долучитися до підтримки наших бійців-земляків, що несуть службу в зоні АТО. Всі зібрані на ярмарку кошти передані координаційній раді, яка знаходиться при районній раді, що допомагає бійцям - землякам в зоні АТО.









Вулична акція: автограф – сесія «Ми за безпечне материнство»


Репродуктивне здоров’я – це можливість зачати, виносити і народити здорову дитину. Його збереження – завдання і жінки, і чоловіка.
За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, репродуктивне здоров’я - це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб репродуктивної системи або порушення її функцій. Одним із найважливіших показників репродуктивного здоров’я, що впливає на демографічну ситуацію в країні, є неможливість виношування вагітності, що стало актуальною проблемою вже протягом багатьох десятиліть, здебільшого як результат значного поширення абортів, захворювань, що передаються статевим шляхом.
Профілактика захворювань, викликаних інфекціями, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, сприяє не лише поліпшенню репродуктивного здоров’я жінок, зокрема, зниженню рівня їх безпліддя, а й зменшенню смертності новонароджених, спричиненої наявністю у матері інфекцій, які є причиною виникнення у новонароджених вроджених вад.
В рамках Всеукраїнського  тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я, що проходив  з 22 по 26 вересня, Новоукраїнська центральна районна бібліотека  провела вуличну  акцію: автограф – сесію «Ми за безпечне материнство» в рамках реалізації проекту Обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС, м. Кіровоград) «Турбота про жінку – впевненість у майбутньому!».Захід був присвячений питанню

підготовки молоді до сімейного життя, популяризації здорового способу життя та збереження репродуктивного здоров’я громади. Акція була проведена на фасаді ЦПК « Ювілейний».  Жителі та гості міста мали змогу ознайомитися з  матеріалами виставки стосовно репродуктивного здоров’я, контрацепції та отримати  цікаві і корисні інформаційні матеріали: буклети (які надані програмою «Здоров’я жінок України»)та брошури «Запланований вибір», «Для закоханих» ,  листівки з телефонами гарячих ліній установ та ін. В ході  акції







були обговорені питання репродуктивного здоров’я і планування сім’ї, використання сучасних та ефективних методів контрацепції, спрямовані на зміну ставлення громади нашого міста до особистого здоров’я. Розуміючи важливість обговорених питань акції всі учасники висловили свої побажання стосовно репродуктивного здоров'я залишивши автографи з коментарями на фліп-чарті. Ця акція стала ще одним кроком на шляху до збереження  здоров’я населення нашого міста.



І головне , потрібно пам’ятати, що вибір методу контрацепції в значній мірі визначається тим , наскільки він ефективний у попередженні небажаної вагітності , що для ряду методів , у свою чергу , залежить не лише від ступеня захисту , який забезпечують методи , але також і від того , наскільки систематично і правильно вони застосовуються.

понеділок, 22 вересня 2014 р.

Розмова «Про СНІД та наркоманію»

Наркоманія! Скільки смертей за цим словом, скільки болі, скільки поламаних життів? Дуже багато! І не відомо, скільки ще життів заберуть із собою в нікуди наркотики! За приблизними даними, у світі налічується понад один мільярд наркоманів. Основна частина наркоманів – підлітки і молодь. Про наркоманію нині говорять у всьому світі. Це – соціальна трагедія.  Ця проблема турбує політиків, медиків, соціологів, юристів, педагогів ,а також і нас – бібліотекарів.
Саме тому  під час чергового засідання морально-правового клубу «Підліток» з учнями ДНЗ ПТУ №40 було проведено годину спілкування «Про СНІД та наркоманію», що мала на меті інформування молоді про негативний вплив наркотиків на їх здоров’я . Розмова   з учнями  відбувалася  протягом всього заходу. Питання, які обговорювалися під час бесіди, були різними та непростими: як запобігти шкідливим звичкам, що негативно впливають на здоров’я підлітків; хто більше знає про згубний вплив алкоголю та тютюнопаління на організм людини; як запобігти розповсюдженню наркоманії серед молоді та підлітків, як впливають наркотики на організм людини.  Обговорено було також питання   СНІДу, про те, яку загрозу існуванню людства несе ця глобальна епідемія. Під час заходу  юнацька аудиторія мала змогу переглянути мультимедійну презентацію про згубну дію наркотиків, що була підготовлена спеціально до заходу.
Тож маємо надію, що цей захід  не залишить в учнів жодних сумнівів про те, що наркотики - це зло, а також покаже їм пріоритети здорового способу життя та цінності активної життєвої позиції.

Краєзнавча година «Від Путивля до Карпат»



22 вересня в Україні відзначається День партизанської слави.
Патріотичний рух розгорнувся на території України, окупованої фашистською Німеччиною, з самого початку Великої Вітчизняної війни.     
З метою вшанування подвигу партизанів і підпільників періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.,   патріотичного виховання молоді та підростаючого покоління, до 70-річчя  визволення України    в    ЗШ № 6 з учнями 10-го кл. проведено краєзнавчу годину «Від Путивля до Карпат ».
На території України діяла величезна партизанська армія — 55 з'єднань, майже 2 тис. загонів та самостійних диверсійно-розвідувальних формувань, в яких воювало понад 500 тисяч партизанів. Разом пригадали відомих командирів великих партизанських об’єднань Ковпака С.А., Федорова А.Ф., Строкача Т.А.
На заході учням  розповідалось про партизанський рух на території України та рідного краю під час Великої Вітчизняної війни, який виник на Кіровоградщині вже на першому році війни, про підпільні організації на окупованих територіях.  
На території України діяла величезна партизанська армія — 55 з'єднань, майже 2 тис. загонів та самостійних диверсійно-розвідувальних формувань, в яких воювало понад 500 тисяч партизанів.
Разом пригадали відомих командирів великих партизанських об’єднань Ковпака С.А., Федорова А.Ф., Строкача Т.А.  
На Кіровоградщині було створено та діяло 20 партизанських загонів і одне партизанське з’єднання, що складалося з 7 партизанських загонів. Окрім партизанського руху, на теренах Кіровоградщини було організовано також 26 підпільно – диверсійних груп, які проводили значну роботу як у м. Кіровограді, так і районах області.
Бібліотекар ознайомила присутніх з літературою стосовно тематики заходу.
Костянтин Врадій під псевдонімом Берест пише книги про свою бойову молодість, згадує в них багатьох своїх земляків, які ризикували життям або поклали його на вівтар Перемоги. Вийшли в світ більше десяти  таких книжок – "Дівчина з Родниківки", "Ім’я на обеліску",

"Нас водила молодість" та інші. Тут і власні оповідання Костянтина Тимофійовича, і спогади колишніх партизанів та розвідників, фотографії та архівні матеріали. Словом, Врадій створює своєрідну енциклопедію партизанського і визвольного руху на Кіровоградщині. Костянтин Врадій – один із учасників підпільного руху на Кіровоградщині. Війна застала його 16-річним хлопцем у рідній Новоукраїнці. Там же він пішов у підпілля.
Особливо зацікавила молодь  розповідь про підпілля в нашому місті. Керував молодіжною організацією  в Новоукраїнці Володимир Поповкін. Відносилась вона до розвідувальної групи 3-го Українського фронту, яку очолювала Ксенія Троїцька, відома ще й як Валентина Богомолова.  Іншу таку групу, в Новоукраїнці, очолювала розвідниця другого розвідвідділу 2-го Українського фронту Абалова. Те, що в Новоукраїнці працювали розвідувальні групи від двох фронтів, свідчить про стратегічне значення цього населеного пункту, де перетинались два залізничних напрямки та автошляхи. Радянську розвідку, зрозуміло, цікавило пересування ворожої військової сили, вантажів. Очолювана Поповкіним, молодіжна організація налічувала близько тридцяти чоловік .І всі вони були готові віддати своє життя за свою родину, рідну домівку, Батьківщину та свободу...

     Година пам'яті відкрила юнакам та дівчатам ще одну героїчну сторінку нашої історії,   розширила знання учнів про партизанський рух в Україні та в рідному місті, героїв партизанського руху, повагу до історичного минулого нашої Батьківщини; любов до України, пошану до ветеранів війни.
На абонементі для користувачів  бібліотеки влаштовано книжкову виставку "Подвиги народних месників", де представлені книги військової тематики, мемуари, спогади, художні твори.   Виставка користувалася популярністю, присутні цікавилися представленими книгами.

Ми не повинні забувати про тих людей, які пройшли крізь найскладніші випробування, відстояли право людей на свободу, врятували нашу країну та світ від нацизму. Уроки Великої Вітчизняної війни вчать нас згуртованості та єдності у боротьбі з загрозами, що особливо актуально  сьогодні. Тільки разом, об'єднавши зусилля всієї світової спільноти, ми зможемо ефективно протистояти тероризму, війні з ворогом.

суботу, 20 вересня 2014 р.

Майбутнє варто планувати!

Незабаром - з 22 по 26 вересня, в Україні пройде  Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я. На Кіровоградщині традиційно багато уваги приділяється подоланню негативних тенденцій у демографічній ситуації, особливо характерних для сільської місцевості. Серію тренінгів у рамках проекту "Школа здоров’я" для населення у районах області підтримав народний депутат України Станіслав Березкін.
Такий тренінг 19-го вересня пройшов у Новоукраїнці - у гостинному приміщенні районної бібліотеки, і у ньому взяли участь майже чотири десятки педагогів, вихователів, бібліотекарів, медиків, громадських активістів. Вітаючи учасників тренінгу, представник Станіслава Березкіна - депутат Кіровоградської обласної ради Ірина Малик подякувала усім учасникам, що прийшли на тренінг щоб дізнатися більше про репродуктивне здоров’я як найважливішу частину благополуччя кожної родини.

Дискусія, спілкування, пошук вірних рішень дозволили усім, хто зібрався в центральній районній бібліотеці, дійти згоди про необхідність корекції репродуктивного здоров`я та проведення соціальної профілактики силами і вчителів, і вихователів, і бібліотекарів, і соціальних працівників. З якого віку можна народжувати? Скільки треба мати дітей? Яких
інтервалів дотримуватись між пологами? Як практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку? Саме ці питання і запропонували обговорити під час зустрічі такі досвідчені тренери, як Світлана Мороз, педагог із багаторічними стажем, керівник школи "Хочемо бути щасливими батьками" та Ольга Гріднєва, тренер програми "Здоров’я жінок України", а також лікар-гінеколог Світлана Милосердова.

В рамках тижня центральна районна бібліотека запрошує всіх бажаючих взяти участь  у вуличній акції: Автограф – сесії «Ми за безпечне материнство», яка відбудеться 24 вересня з 10 до 11.30 год. на майданчику перед входом до бібліотеки.





пʼятницю, 12 вересня 2014 р.

Краєзнавча мандрівка «Рідне місто своє пізнаємо»

Вже стало доброю традицією з нагоди святкування Дня міста Новоукраїнки проводити в бібліотеці тиждень краєзнавчої тематики.
Тож і цьогоріч в читальній залі поновлено матеріали краєзнавчої виставки «Я до тебе мій краю, моя Батьківщино,  незрадливу любов крізь віки пронесу»            та оформлено   інформаційну викладку «Нові часи  - нові герої», про наших земляків , які воюють в зоні АТО ; відбулась зустріч з місцевими художниками та  знайомство з їх творчими доробками.
Для тих, хто не байдужий до свого рідного краю, до сьогодення нашого міста, людей, природи, поезії і українського слова бібліотека   організувала і провела     краєзнавчу мандрівку «Рідне місто своє пізнаємо».

 Саме з цією метою напередодні  Дня міста працівники бібліотеки   завітали до ЗШ №6.  Завдяки сучасним технологіям  учні 8-го і 10-Б здійснили  віртуальну мандрівку  містом.
Мальовничі куточки Новоукраїнки, її історичне минуле,  промисловість і сільське господарство  учням було презентовано через  мультимедійну презентацію         «Мальовнича Новоукраїнщина».        Молоде покоління новоукраїнців дізналося багато нового про своє місто: це і   місцевість Екзампай,  вершина якого з позначкою 269 метрів над рівнем моря знаходиться біля села Вільні Луки. Це узвишшя серед степів і було центром скіфського Космосу, де нібито стояв священний казан царя Аріанта.   Це  і шанець Павлівськ, і поселення Новопавлівськ.  Це  також і символіка нашого міста, і заповідні куточки Новоукраїнки, і сучасне місто.  І  люди, які живуть і працюють  в нашому місті і роблять його ще кращим.
Учням також було презентовано проект «Письменники- земляки степового краю», книги та буклети краєзнавчої тематики. Увагу присутніх було звернуто на  книги поетів – земляків, зокрема книги місцевого краєзнавця, учителя історії, директора Новомиколаївської ЗОШ Ковирьова А.І. : «Новоукраїнщина: історія і сучасність», «Нарис з історії Новоукраїнського краю», «Війна. Новоукраїнка: 1941 – 1945 рік» та інші. Також  учні познайомились з новими збірками місцевого поета  Олександра Антоненка, які він присвятив до Дня міста   - вже відомі свої вірші, і зовсім свіжі творіння, яких не бачив ще жоден читач. Серед них чудові ліричні поезії, присвячені рідному місту.
На завершення цієї зустрічі було проведено краєзнавчу вікторину   «Відкрий для себе рідне місто». Запитання вікторини були цікавими, відповідаючи на них,  учні пригадували  історію краю,  видатних людей, які жили і працювали в нашому місті.
Кожному, хто доторкнувся серцем до нашого міста, обов’язково западе в душу його краса, історія, привітні люди.    Бо наше місто має, крім славної історії, ще й молодечий запал і яскраві перспективи.
Перегортаючи сторінки краєзнавчої мандрівки,  учні зрозуміли, що їм в майбутньому зберігати і примножувати історію свого міста. У ці дні кожен з нас відчуває себе частиною великої родини. Це свято об'єднує усіх, кому дорогий рідний край.
Нині Новоукраїнка, як і вся Україна, щиро вболіває за долю нашої державної незалежності. Ми зіткнулися з підступним ворогом, якого донедавна вважали своїм другом і братом. Але українці – велика європейська нація, дух якої ще ніколи не був на такій висоті. Єдина Україна обов’язково переможе кремлівського агресора. Мир і процвітання неодмінно прийдуть, і наша країна гідно постане в колі могутніх світових держав. І нині кращі його сини – в лавах захисників Вітчизни.


Тож всім  нам перш за все мирного неба і міцного здоров’я, злагоди і достатку в родинах, непохитної віри в перемогу над агресором.  Із Днем народження,  рідне місто!

четвер, 11 вересня 2014 р.

Зустріч з художниками нашого міста «Майстри рідного краю»


(До дня міста Новоукраїнка)
      Наша Новоукраїнська земля завжди була багата талановитими людьми, серед яких і велика когорта майстрів пензля. Хтось творить красу словом, хтось-звуком, а хтось-кольорами. Радість, яку дають нам картини - це радість участі разом з художником в тому процесі пізнання світу, який ми називаємо  мистецтвом. Твори мистецтва можуть глибоко впливати на наш внутрішній світ, робити нас більш розумнішими, добрішими, шляхетнішими.  
Бачити світ природи, світ людини очима художника – це велике щастя. Саме тому в читальній залі Новоукраїнської ЦРБ відбулась зустріч з художниками нашого міста під назвою «Майстри рідного краю».  



На зустріч були запрошені місцеві художники:
 Гребенюк Володимир Петрович, Лапа Віктор Іванович, Кідалов Микола Вікторович, а також молоде подружжя  Карабуля Анатолій Георгійович та Рубанчук Олена Олександрівна.


    

Саме до заходу, в читальній залі, було підготовлено виставку художніх робіт наших майстрів «Дивосвіт мистецтва», на якій експонувались роботи різних жанрів і тематики.  

Під час заходу присутні учні Новоукраїнської гімназії №7 пригадали основні види образотворчого мистецтва та познайомилися із таємницею створення картин.

Запрошені майстри розповідали про свою творчість, ділились приємними спогадами та планами на майбутнє. Зацікавлені творчістю майстрів та заохочені ними до живої розмови,  учні висловили свої думки з приводу комерціалізації мистецтва, місця художника у сучасному мистецтві та ін. Загалом зустріч із талановитими художниками пройшла у надзвичайно теплій та дружній атмосфері.

Недарма кажуть, яким сприймеш світ на зорі свого життя, яким бачитимеш його у дитинстві, таким бачитимеш його завжди, не втративши відчуття прекрасного навіть попри всі негаразди. Майстри – художники можуть краще від слів відтворити на папері чи полотні навколишній світ, висловити своє захоплення, передати настрій. А ми маємо змогу милуватися цією красою.