понеділок, 23 березня 2015 р.

Літературний диліжанс « Я вибрала долю сама»

Клуб «Ліра»  


19 березня українська громадськість відзначила 85-річний ювілей непересічної української письменниці Ліни Василівни Костенко. З цієї нагоди з учнями 11-А кл. районна бібліотека провела  літературний диліжанс   « Я вибрала долю сама» (засідання клубу «Ліра»).    Разом  з вчителем української літератури Черненко В.В.  бібліотекар крок за кроком розкривали нелегкі життєві стежини знаної поетеси. В особі Ліни Костенко Україна має свого великого поета і мислителя, духовного пророка. Її лірика не залишає нас байдужими, а вірші з політичними сюжетами просто вражають. І зараз її поезія допомагає нам у кривавій війні з зовнішніми і внутрішніми ворогами України.
« Бо поки ми тут про свободу мимрили,                                                      
 то інші вже свободу й здобули.                                                                 
 А   ми усе співаєм, як ми вимерли                                                          
або  як нас в неволю продали ».

Майже 16 років Ліна Василівна перебувала в добровільному підпіллі, а її твори тим часом переписувались й розповсюджувались серед читачів. Було висвітлено ще кілька вражаючих сторінок біографії Ліни Костенко, які закарбуються в пам’яті учасників заходу .   Кожен присутній почув дивовижну розповідь про гордість України Ліну Костенко, яка перш за все показує приклад шляхетного служіння літературі. За роман у віршах «Маруся Чурай» та збірку «Неповторність» у 1987 р. вона отримала Державну премію України імені Т. Г. Шевченка. У 1994 р. за книгу «Інкрустації», видану італійською мовою, Консорціум венеціанських видавців присудив Ліні Костенко премію Франческо Петрарки, якою визначаються твори видатних письменників сучасності.
Світовий конгрес українців у 1998 р. у Торонто нагородив поетесу своєю найвищою відзнакою – медаллю Святого Володимира.   Продовжили поетичну годину учні  -   вони читали вірші Ліни Костенко.
 Бібліотекар представила  присутнім збірки поезій письменниці, романи у віршах, біографічні твори, літературно-критичні статті з журналів, а також відомий роман  «Записки українського самашедшого». Самостійна й самобутня українська поетеса віддає перевагу дорогам невтораним. Одна з духовних предтеч «шестидесятників», вона відкрила їм визначальні ідейні обрії. І, мабуть, саме тому її порівнюють з великими попередниками – Тарасом Шевченком, Лесею Українкою, Іваном Франком.
Доборолися! Добалакались!
Досварилися, аж гримить!
Україно, чи ти була колись
незалежною хоч на мить —
від кайданів, що волю
сковують,
від копит, що у душу б’ють,
від чужих, що тебе
скуповують,
і своїх, що тебе продають?!

Немає коментарів:

Дописати коментар