вівторок, 10 листопада 2015 р.

Історичний хроноскоп «Дмитро Яворницький - усі грані особистості»


Він з дитинства мав слабке здоров'я, але бог дав йому довге життя. Життя во славу української історії та культури. Його шлях - шлях вченого, який боровся за наукову істину та історичну правду, дуже часто сплачуючи за власну принциповість велику ціну поневірянь. За популяризацію української минувщини його звільняли з педагогічної роботи. Український історик так талановито читав лекції, що вдячні слухачі виносили його з аудиторії на руках. У 28 років молодий вчений був увесь сивий: під час розкопок влітку 1885 року ледве не загинув, притиснутий землею.
Людина енциклопедичних знань, різнобічних інтересів, Дмитро Яворницький  своє життя присвятив пошукам пам’яток історії Запорізької Січі.
З нагоди 160-річчя від дня народження цього визначного діяча української науки і культури   бібліотека завітала в  гімназію №7     і   провела для   учнів 9-го класу  історичний хроноскоп   «Дмитро Яворницький  -  усі грані особистості».  
Представлена бібліотекарем    постать  Дмитра Яворницького  розкрила його талант не тільки як історика, а як і письменника. Присутні  поринули у цікаві подробиці з біографії Дмитра Яворницького -  діяльність на науковій і освітній нивах, на посаді директора Катеринославського обласного, в подальшому - Дніпропетровського науково-історичного музею, познайомилися  з книгами Дмитра Яворницького з фонду центральної бібліотеки. Йому належить фундаментальні праці: «Запорожжя в залишках старовини та переказах народу» (1883), «Збірник матеріалів для історії запорозьких козаків» (1890), «Вольності запорозьких козаків» (1890), «Нариси з історії запорозьких козаків Новоросійського краю» (1890), «Джерела для історії запорозьких козаків» (1903).

Справою всього життя вченого, підсумком шістнадцятирічної праці є тритомна «Історія запорозьких козаків» (1892–1897), що вийшла друком в Санкт-Петербурзі.
Україна  на жаль, ще не має повного зібрання творів цього гіганта національного духу.
Збагатитися знаннями про історико-археологічні дослідження  Запорізького козацтва Д. І. Явонирцьким сприяла демонстрація відеофільму «Співець козацької слави».
Бібліотекар запросила юнаків та дівчат у бібліотеку, зазначивши, що тут вони можуть узяти почитати і твори Дмитра Яворницького, і багато інших, які їх зацікавлять. . Кожен читач, завітавши до бібліотеки, зацікавившись історією нашої країни, може ознайомитись з цією літературою.
Дмитро Іванович Яворницький... Це ім'я овіяне легендами. З ним пов'язані малоймовірні, на перший погляд, пригоди при розшуках залишків козацької старовини. Кропіткий збирач народних переказів і спогадів, він сам став героєм багатьох з них.  Вивчаючи ці дослідження, розумієш, що козаки продовжували і відроджували з давніх давен існуючу державу, котра в різні часи по-різному називалась, але в якій завжди був той самий дух - волелюбства, братерства, відкритості.
Дмитро Яворницький є яскравим прикладом самовідданого служіння історичній науці, беззастережної відданості рідній минувшині. Це був діяльний історик: патріот, який не на словах, а на ділі зробив усе від нього залежне для відродження історичної пам’яті про Запорізьке козацтво, науковець, який проявив себе практично в усіх напрямках козакознавства. Він залишив величезну наукову спадщину, яка у більшій мірі й сьогодні не є належним чином введена до сучасного наукового обігу.

Немає коментарів:

Дописати коментар