четвер, 31 травня 2018 р.

Славетний син Новоукраїнщини Марко Лукич Кропивницький - батько українського театру


"...Артист, художник з голови до ніг,
Він сміхом потрясав притихлу залу,
Скорботою будив юрбу опалу
І слово, як алмаз, беріг.
Блажен народ, що мав такого сина,
Там, де його терниста путь ішла,
З нових квіток і колосків звила
Вінець йому безсмертний рідна Україна"
 ( Максим Рильський)

29 травня 2018 року в читальній залі центральної бібліотеки громади в рамках обласного конкурсу з популяризації творчості класика української літератури Марка Кропивницького «Читаємо Марка Кропивницького» відбулася презентація дослідницько-пошукового проекту «Славетний син Новоукраїнщини Марко Лукич Кропивницький - батько українського театру».
Даний проект – це спроба  педагогів та старшокласників ЗШ №6 дослідити багатогранну діяльність М.Л. Кропивницького, яка була надзвичайно різнобічною. Яким же був фундатор театру світової слави на сцені та в житті досліджували 9  дослідницько-пошукових груп старшокласників, що вели свої пошуки за темами:
- «Життя М.Л.Кропивницького у подіях і фактах»;
- «Кропивницький як драматург»;
- «Кропивницький – режисер і засновник першого товариства акторів»;
- «Кропивницький – актор»;
- «Кропивницький – декламатор і пропагандист творчості Шевченка, 
     композитор»;
- «Кропивницький і Новоукраїнщина»;
- «Походження та значення імені Марко»;
- «Кропивницький як людина».
Не маючи можливості осягнути неосяжне, групи вирішили зосередити свої дослідження і пошуки лише на деяких, найбільш відомих та презентувати власні напрацювання. Крім  того одна із груп представила на розсуд глядачів власну постановку уривку з п’єси Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю» та інсценізацію першої зустрічі М.Заньковецької та М.Кропивницького.
Доповненням до віднайденого матеріалу стала відеопрезентація, яку підготували працівники центральної бібліотеки та ряд відео із мережі Інтернет, виступи педагогів ЗШ №6 Дробот Н.В. та Бунчук О.О., книжкова виставка «Прекрасний талант Кіровоградщини» та огляд її матеріалів. Також учасники презентації мали унікальну можливість почути голос Марка Лукича і незрівнянне його виконання Шевченкових «Думи мої, думи мої…» та «Минають дні…» із аудіо-видання «Живі голоси».
Все життя Кропивницького – це променистий приклад служіння українському народові, рідному театру. Все, що він робив йшло від щирого серця і було спрямовано на піднесення українського театрального мистецтва, національної культури в цілому. І досі п’єси Марка Лукича Кропивницького з незмінним успіхом йдуть на багатьох сценах українських театрів. Герої його творів ніби і тепер живуть серед нас зі своїми характерами, мораллю, проблемами.
 «Кропивницький брався за режисуру, літературну працю, був актором, організатором театрального життя. Він хотів, щоб культура його народу була повноцінною – і не жалів для цього сил. Хіба не повчальний це для нас урок подвижництва, хіба не варто згадати його сьогодні? …думається і про те, що ми в боргу перед Кропивницьким, як і в цілому перед корифеями» - писав про діяльність М. Кропивницького український критик, письменник, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія». Цей факт підтвердила кожна із груп дослідників, презентуючи власні дослідження.
Найкраще признання майстерності актора – це аплодисменти шанувальників його творчості, тож закінчився захід спільним декламуванням поетичних рядків М. Рильського -
Давно життя минуло старосвітське
І зник з землі Глитай або ж Павук,-
Та знов, мов крила, міліони рук
Стрічають плеском ім’я – Кропивницький
та аплодисментами всіх учасників дійства, які в такий спосіб висловили свою шану видатному земляку.

Немає коментарів:

Дописати коментар