середа, 8 жовтня 2014 р.

Доступ до публічної інформації

На сьогоднішній день, понад 90 країн світу вже прийняли та впроваджують в дію право на доступ до публічної інформації на рівні закріплення його в своїх Конституціях або створивши спеціальні закони, що забезпечують можливість ефективно користуватися цим правом на практиці. В демократичних країнах існує потреба забезпечення права на доступ до інформації, якою володіють органи державної влади, тобто доступу до публічної інформації. Для того, щоб демократичне суспільство відповідало принципам демократичності, його члени повинні мати доступ до інформації, яка зачіпає процес вирішення питань, безпосередньо пов’язаних з їхніми інтересами. Адже, органи державної влади приймають рішення та здійснюють свою політику від імені громадян, що робить їхню діяльність підзвітною перед цими громадянами. Таким чином, держава має забезпечити доступ громадян до публічної інформації в пасивний та активний спосіб, що передбачає не лише публікування та розповсюдження інформації про діяльність органів державної влади, але й надання громадянам публічної інформації на їхні запити.

 Однак, деякі держави, зокрема Україна, лише почали цей процес, в якому особливе місце відіграє забезпечення права доступу до публічної інформації на належному рівні.  Саме цій темі присвячена   інформаційна година «Доступ до публічної інформації». Яку підготували  бібліотекарями  ЦРБ для працівників міської ради.

Учасники заходу   обговорили  статті Закону України  «Про доступ до публічної інформації», який  зобов’язав всіх розпорядників інформації,  надавати та оприлюднювати публічну інформацію - відображену та задокументовану будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформацію, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. При цьому, Законом встановлено, що зазначена інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом, а доступ до неї забезпечується шляхом систематичного та оперативного її оприлюднення в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах та будь-яким іншим способом, а також шляхом надання її за запитами на інформацію.

Також надано інформацію, що в центральній бібліотеці Новоукраїнського району  в інформаційно-ресурсному центрі теж є пункт доступу громадян, де користувачі мають можливість отримати інформацію про діяльність органів державної влади  та дізнатись, яким чином можна долучитись до процесу законотворення та впливати на процес прийняття державних рішень. 
В свою чергу, працівники міської ради познайомили бібліотекарів  з роботою інформаційного кіоску,  створеного в рамках проекту «Доступ до публічної інформації в малих містах України», що проводився за фінансової підтримки Європейського Союзу, де кожен з відвідувачів виконкому міської ради може отримати будь-яку довідкову інформацію, дізнатись найсвіжіші новини, скористатися інтернетом або, навіть, звернутися до громадської електронної приймальні міського голови. Це сприяє прозорості та відкритості в діяльності органу місцевого самоврядування. 

Немає коментарів:

Дописати коментар