середа, 27 грудня 2017 р.

Літературно-музична світлиця «У пісні два крила»


Літературна студія "Ранок"

Грудневе засідання членів літературної студії «Ранок» відбулося в краєзнавчому музеї району у формі літературно-музичної світлиці «У пісні два крила». Цього разу студійці вирішили «поєднати  два крила» прекрасного - поезію і музику. 
 Натхненником і організатором даного творчого дійства виступив голова літературної студії «Ранок» Олександр Антоненко, якого активно підтримала директор дитячої музичної школи Вікторія Самарська, а вірні друзі – викладачі та учні дитячої музичної школи, а також працівники відділу культури і туризму РДА та Новоукраїнського КБК №1  радо відгукнулися на його пропозицію. 
 Над  сценарієм заходу разом з Олександром Антоненком працювала Олена Дринич (художній керівник Новоукраїнського комунального будинку культури №1), яка була ведучою та господинею світлиці.
Свої поетичні доробки гостям світлиці презентували поети Новоукраїнщини: Петро Аношкін, Микола Паскарь, Наталя Андріяш, Віра Логвиненко, Надія Теличко, Станіслав Коляда, Світлана Нероба, Олександра Цуканова, Микола Зінченко. 
Читання власних поезій авторами поєдналось із звучанням поетичного слова в його музичному оформленні, а учні музичної школи: В.Гур’єв, А. Насєдкіна, Т. Новікова та В. Рибакова  чудово доповнили  поезію,  виконавши романси та інші твори на вічну тему кохання та любові. 
Викладачі Н.Білуха, А.Бондар, О.Горбенко та А.Білім професійно виконали класичні та авторські твори. 
О. Антоненко  спільно  з акомпаніатором О. Міркуновим презентували авторську пісню О.Антоненка про село Рівне.
Атмосфера ж краєзнавчого музею гармонійно поєднувалася з поетичними  рядками та музикою.   

Святковий калейдоскоп «Новорічні фантазії»



Своє останнє в цьому році засідання відвідувачі  Академії здорового довголіття провели напередодні Нового 2018 року щоб зустріти прийдешній Новий рік та відсвяткувати ювілей своєї колеги Тимофієвої Валентини Андріївни.
        На новорічне свято завітали майже всі члени Академії здорового довголіття, прийшли й почесні гості – Снігуронька з Дідом Морозом. Гарно, тепло та лірично привітали учасників свята з прийдешнім Новим роком – роком Жовтої Земляної Собаки, побажали щастя в кожну оселю, любові - у кожну родину, здоров’я - у кожну сім’ю, миру - на всій нашій планеті – Земля! Присутні активно та весело долучились до участі у вікторині, іграх, новорічних гаданнях, музичних розіграшах, які продовжили свято, а переможці отримували призи від Діда Мороза.
Актуальною стала інформація працівників бібліотеки з порадами стосовно того як зустрічати, що вдягти, як накрити  святковий стіл,  як прикрасити свою оселю та що дарувати рідним та друзям, щоб Рік Собаки був щасливим, приніс тільки радощі та приємні несподіванки. В наступному році слід очікувати змін на краще.
Теплі, гарні, поетичні та прозові, серйозні та з гумором, але такі щирі вітання пролунали і для іменинниці від запрошених, колег, рідні та інших слухачів   Академії здорового довголіття. Й не тільки вітали -  даруючи тепло своїх щирих дружніх сердець, присвячували вірші, виконували улюблені пісні у виконанні колишнього учня Валентини Андріївни – Володимира Фулги. 
Передноворічне засідання  стало справжнім веселим новорічним святом – святом друзів, однодумців, святом великої читацької родини…

вівторок, 26 грудня 2017 р.

Золота скарбниця Новоукраїнщини


Проект «Мій рідний край - Новоукраїнщина»

«Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.
 Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не годен пошани».
(М. Рильський)


         Чи добре знає громада своє місто, його природу та видатних людей краю з’ясовували бібліотекарі центральної бібліотеки завдяки проекту «Мій рідний край - Новоукраїнщина». Велич кожного краю в людях, які тут живуть, і особливо в тих людях, які своїми справами зробили внесок у розвиток науки, культури краю.  Захід проекту під назвою «Золота скарбниця Новоукраїнщини» нагадав учням ДНЗ ПТУ №40 про людей, що народилися та прославляють наш край, історичний шлях Новоукраїнщини, етнографію, її природу та звичаї.

      Формування світогляду молоді неможливе без любові до своєї “малої батьківщини” - до домівки, в якій народився, де пройшло дитинство. Відновити історію сім’ї, повернутися обличчям до її забутих традицій, звичаїв, залучити до прадідівських ремесел, навчити дбайливо ставитись до природи, ресурсів, пам’яток історії і культури краю, мови, літератури, фольклору, народної творчості- було метою цього заходу.

вівторок, 19 грудня 2017 р.

Краєзнавча мандрівка «Відома і невідома Новоукраїнщина»


Створений центральною бібліотекою до Року культури в Україні  проект "Культурна мапа Кіровоградщини: Минуле. Сучасне. Майбутнє", а в його рамках міні - проект  «Новоукраїнщина моя від А до Я» користуються популярністю серед користувачів бібліотеки, особливо вчителів шкіл.
Черговий захід проекту - краєзнавчу мандрівку «Відома і невідома Новоукраїнщина» центральною бібліотекою проведено для учнів 9-Б кл. загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  №6 Новоукраїнської ОТГ.
Федір Левицький і Раїса Сергієнко, Григорій Гусейнов  і Кость Лавро, Фанні  Зборовська і Іван Похитонов,   Феодосій  Козачинський і Петро Козловський, Віталій  Либа і Лариса Шавініна   -   це неповний перелік  вихідців з нашого краю. За допомогою слайд-презентації увагу старшокласників було акцентовано на цікаві біографічні моменти з життя видатних діячів громадсько-політичного, військового, культурно-мистецького середовища, які зробили вагомий внесок у розвиток українського державотворення та нашого краю. Але це окраса не лише вітчизняної культури,  рідного краю…
Бібліотекар  презентувала наявні у бібліотеці краєзнавчі видання з книжкової виставки «Культурна мапа Кіровоградщини», яка експонується в читальній залі центральної бібліотеки.
Рідний край – це мала Батьківщина, частина нашої неньки України. Вивчення його історії, популяризація традицій, культурних цінностей, надбаних народом протягом століть у наш час є одним із найголовніших завдань, що стоїть перед бібліотеками, як перед культурно-освітніми центрами.
Сподіваємось, що запропоновані бібліотекою заходи допоможуть залучити молодь до вивчення історичного минулого свого народу, усвідомити свої корені, знайти моральні орієнтири в житті, виховати в собі почуття національної гідності, патріотизму.


середа, 13 грудня 2017 р.

Правознавча година «Реалізація прав людини в сучасному українському суспільстві»


«Право – це все те, що істинне і справедливе»
Віктор Гюго

Новоукраїнською центральною бібліотекою спільно з Новоукраїнським  РВП Південного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції до Міжнародного дня прав людини для осіб, які  вступили в конфлікт із законом проведено правознавчу годину «Реалізація прав людини в сучасному українському суспільстві». На заході були присутні працівники служби психолог Філіна Тетяна Анатоліївна, фахівець Бліндул Валентина Володимирівна, провідний інспектор Кім Даніїл Олегович.
Засуджені не лише показали уміння правильно та швидко відповідати на поставлені питання  бібліотекаря та спеціалістів, щодо їх власного досвіду відносин з поліцією та іншими правоохоронними органами, а й вірно розв’язували юридичні задачі, зміст яких нагадував складні життєві ситуації.
Із усього різноманіття  знань, що їх людина набуває у повсякденному житті,  їй найбільше будуть потрібні правові знання. Адже обізнаність  у системі  законодавства і правопорядку, що існують у державі,  допоможе їм розумно скористатись своїми правами, правильно визначити свої обов’язки, застереже від злочинних  вчинків.

вівторок, 12 грудня 2017 р.

Тиждень права


«Знання права заслуговує найбільшої поваги»
Давньоримський юрист Ульпіан

В рамках тижня права центральною бібліотекою для учнів 9-го класу філії №1 Новоукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  №6 проведено правознавче досьє «На шляху до правової держави».
Під час заходу, присутні більш детальніше дізналися  про свої права та обов’язки, взяли участь в правознавчій лотереї «Чи знаю я права», а також  на прикладі  життєвих ситуацій розглянули статті Конвенції ООН про права дитини.
Від народження всі люди мають певні права, які гарантовані Конституцією і захищаються державою. Їх потрібно знати й реалізовувати, але пам'ятати, що поводитись слід так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини. Визначальною характеристикою громадської зрілості є розвинена правосвідомість – усвідомлення особою своїх прав, свобод, обов’язків, позитивне ставлення до закону, до держави. Тому одним із головних напрямків сучасної бібліотеки поряд із сім’єю, школою та іншими соціальними інститутами суспільства є правове виховання населення.

Для учнів 6-го класу філії №1 Новоукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  №6 в  ігровій формі проведено  годину правових знань  «Право у Вашому житті». Присутні взяли участь в казковій правознавчій лотереї та на прикладі ситуацій, у які потрапляють герої художніх творів, таких як «Колобок», «Рукавичка», «Півник і двоє мишенят», «Івасик Телесик» та ін. розглянули статті Конвенції про права дитини.  Ці твори добре відомі дітям, тому вони легко визначили, право на що саме було порушено по відношенню до того чи іншого героя казки. Учні також  з задоволенням відповідали на питання казкової правової  вікторини.         

В рамках Всеукраїнського тижня права центральна бібліотека для учнів ДНЗ ПТУ №40 провела годину права  «Є права у кожного із нас». Бібліотекар ознайомила з основними правами та обов’язками учнів, історією прийняття Конвенції про права дитини. Вкінці заходу прозвучали такі слова : «…Тільки не забувайте – такі самі права як  і ви має кожна людина! Реалізуючи свої права, намагайтеся поважати права інших, поставити себе на їх місце. Спробуйте зробити це – і ви побачите, як зміниться світ і люди, що вас оточують».
Правове виховання – це прищеплення знань та поваги до чинних законів і норм права, формування активної позиції щодо протиправних і антигромадських дій. Проведення у Новоукраїнській центральній  бібліотеці заходів із правовиховної тематики сприяє підвищенню рівня інформованості читачів  про їхні права та обов’язки, можливості їх реалізації і захисту.

пʼятниця, 8 грудня 2017 р.

Засідання Академії здорового довголіття


Чергове заняття Академії здорового довголіття - пісенне асорті «Дарую людям пісню» присвячувалось творчості українського поета - пісняра, Заслуженого діяча мистецтв УРСР Дмитра Омеля́новича Луце́нка. Спільно з композиторами Л. Ревуцьким, О. Білашем, П. Майбородою, А. Пашкевичем, І. Шамо він створив понад триста популярних пісень. Серед них "Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Мамина вишня", "Не шуми, калинонько", "Осіннє золото" "Україно, любов моя" та інші. На його слова писали музику кілька десятків композиторів, його пісні співали Д. Гнатюк, А. Мокренко, Д. Петриненко, Н. Матвієнко, хорова капела "Думка",  Державний український хор імені Г. Верьовки. Члени Академії здорового довголіття мали змогу познайомитися з основними сторінками біографії Д.О.Луценка  та пригадати  його пісні.
Наступна сторінка заняття - година корисних порад «Чарує очі хризантеми цвіт» була присвячена року Японії в Україні. Працівники бібліотеки презентували слухачам інформацію про  квітку, яка є символом країни Японія, розповіли про історію, легенди та інші цікаві факти про цю квітку. Присутні  ж поділилися своїми секретами посадки, догляду, розмноження, зрізування та зберігання квітів взимку.

Присутні гарно і змістовно провели  своє дозвілля та поспілкувавшись, адже спілкування очищає розум і серце, а людину робить добрішою. Адже, спілкуючись між собою, люди забувають про побутові проблеми, життєві негаразди. 

четвер, 7 грудня 2017 р.

Патріотична година «На варті Вітчизни»



День Збройних Сил України – одне з найважливіших свят в Україні, особливо нині. З нагоди свята в стінах Новоукраїнського райвійськкомату центральною бібліотекою проведено патріотичну годину «На варті Вітчизни».
Українські воїни шаленими темпами відроджують славні традиції Запорізьких козаків, воїнів повстанських армій, які протягом тисячоліть нарощували бойову славу України. Саме тому український воїн-захисник є найбільшим предметом гордості в українському суспільстві, адже свою місію вони виконують з честю, а народ відповідає на це любов’ю та пошаною. Присутні пригадали  історію виникнення свята, основні історичні стани українського війська та висловили власну думку, стосовно служби в нашій країні та як гідно нести високе звання захисника України, дорожити честю і бойовою славою Збройних сил, тому що на українських військових покладена священна місія - боронити рідну землю.
6 грудня - День Збройних Сил України — святковий день встановлений постановою Верховної Ради України 1993 року на честь наших захисників.
Відзначення Дня Збройних Сил України започатковано з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

У цей святковий день хочемо привітати всіх захисників України зі святом та побажати всім Вам та вашим сім’ям міцного здоров’я, добробуту, оптимізму. Козацької мужності, дідівської гідності, батьківської мудрості, незламної сили волі та віри у власні сили. Нехай оптимізм, спокій та гарний настрій завжди крокують поряд. Мирного неба, благополуччя та процвітання нашій державі. Зі святом!

вівторок, 5 грудня 2017 р.

Година здоров'я «ВІЛ/СНІД: знати, щоб жити»


Однією з найважливіших проблем, з якою зіткнулося людство у ХХ столітті і з якою увійшло у ХХI століття є СНІД. Суспільство живе у страху перед цією недугою. Цифри про чисельність заражених і хворих зростають.
    Напередодні  Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, в Новоукраїнській центральній  бібліотеці відбувся діалог «ВІЛ/СНІД: знати, щоб жити»  За участі головної медичної  сестри Новоукраїнської районної  центральної лікарні Шостак Лариси Вікторівни  та учнів філії №1 Новоукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  №6 Новоукраїнської ОТГ.
  Учасникам заходу надано історичну довідку щодо виникнення та розповсюдження ВІЛ (СНІДу).
     Цікавим став виступ Лариси  Вікторівни стосовно сумної статистики ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД в області та місті, зокрема щодо способів передачі вірусу від людини до людини,  та про те, як запобігти поширенню СНІДу, а  також відповіді на численні запитання. Як наслідок, учні отримали інформацію та елементарні знання про СНІД, основні шляхи зараження цією хворобою та заходи щодо її профілактики. Для ефективного засвоєння почутого матеріалу, бібліотекар провела тест «Перевір свої знання про СНІД».
  Сподіваємося, що цей захід привернув увагу молоді до проблем, що впливають на поширення ВІЛ/СНІДу  і допоміг їм надати перевагу здоровому способу життя.

   Доповненням до заходу стала тематична книжкова виставка «СНІД- це стосується кожного», яка діє в читальній залі бібліотеки.


середа, 29 листопада 2017 р.

Інформаційно-правовий урок «Зупини насильство - обери щасливе майбутнє»



Людина від народження наділена правами, а з часом у процесі життя, після досягнення встановленого законом віку, набуває здатності мати обов’язки і нести відповідальність за свої дії.
Мабуть, радісними є очі дітей, коли у них щасливе дитинство, коли ніщо не пригнічує і не турбує. А сумними – коли діти зазнають страждань, принижень.
На жаль, ми живемо у світі, де існує таке негативне явище, як насилля. Насилля – це дії, що принижують людську гідність, завдають шкоди здоров’ю, а іноді й життю.
В рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» центральною бібліотекою для школярів 7-8 класів філії №1 Новоукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  №6 Новоукраїнської ОТГ проведено інформаційно-правовий урок «Зупини насильство - обери щасливе майбутнє». Увагу присутніх бібліотекар акцентувала на тому, що ні в якому разі не слід мовчати про існування проблеми насилля, адже небажання повідомити про неї приводить тільки до погіршення ситуації. Також пояснила учням куди слід звернутися, у разі насилля зі сторони батьків та однолітків і, що в таких випадках дитина обов’язково отримає як соціальну, так і психологічну допомогу.

Сподіваємось проведений захід допоміг дітям глибше пізнати сутність насильства, його причини, а також ознайомитись з правовим регулюванням питань протидії насильницьким проявам у сім’ї.

понеділок, 27 листопада 2017 р.

Година жалоби «Невиплакані сльози України»



У своїй багатовіковій історії наша держава пережила чимало трагічних сторінок. Однією з них був Голодомор 1932-1933 років. Останній тиждень листопада весь український народ вшановував пам’ять загиблих внаслідок цієї страшної трагедії.
Користувачі  центральної   бібліотеки  школярі  Новоукраїнського навчально-виховного комплексу № 6 "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"   та філії  №1  стали учасниками години жалоби «Невиплакані сльози України».  

Вчитель історії  Мамалига Н.Г. зазначила, що в історії українського народу є трагічні сторінки, що примушують стискатися людські серця. І одна із найстрашніших   – Голодомор . За своїм вражаючим масштабом Голодомор перевищив навіть втрати нашого народу від Другої світової війни. За різними даними, протягом 1932-1933 років від голодної смерті померло від 7 до 10 мільйонів українців.


Присутні визначили причини і наслідки цієї трагедїі. Бібліотекар звернула  увагу      на   дослідження істориків, які  засвідчили, що найбільших втрат від геноциду голодом у 1932-1933 роках зазнали нинішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська і Житомирська області України. Сумна статистика втрат стверджує, що тут загинуло 52,8 % жителів, а смертність у 8-9 разів перевищувала загальноукраїнський рівень.

В цілому голодомор охопив усі регіони  України. Він винищив генофонд землероба. На кращих європейських чорноземах влада виморила голодною смертю мільйони людей.
Учні переглянули  відео – спогад  «Про Голодомор на Україні 1932-1933 років», відео кліп  «Свіча » Оксани Білозір та познайомилися з краєзнавчим матеріалом книжкової виставки  «Скорботна свічка пам’яті святої», яка діє в читальному залі.
В державному архіві Кіровоградської області зберігаються документи та різнопланові матеріали, які окреслюють злочинну діяльність органів радянської влади, більшовицьких комітетів на селі, розпачливі звернення селян, котрі втратили найдорожче – родинне гніздо, сім’ю; репортажі газетних шпальт про успіхи колективізації та статті спецкорів і звіти «буксирних бригад» «з фронтів боротьби проти куркульської контрреволюції». Трагедія народу постає в цих матеріалах без одягу та прикрас. Самопожертва задля порятунку сотень наших земляків від голодної смерті ціною власної волі і власного життя і людська байдужість.
Учні  зачитали спогади очевидців тих подій із книги місцевого краєзнавця А.Ковирьова   «Новоукраїнка: правда про голод 1932-1933 року мовою документів епохи та у свідченнях очевидців».   Вони ще і ще згадували усі надлюдські випробовування, які випали на долю їх бабусь і дідусів… Записи свідчень очевидців тих страшних подій, дали змогу кожному усвідомити на скільки страшними  були події того часу.
Документальні факти, спогади та віршовані рядки про Голодомор,  торкнулися душі кожного.  Учнівська молодь прониклася зачитаними віршованими рядками   глодосянина Миколи Паскаря  «Скорбна стела…» .    Розуміння, співчуття свідчать про те, що підростаюче покоління усвідомлює весь страх тих подій.
Десятиліттями існувала жорстока заборона навіть згадувати про ті страшні події. Але український народ виявив стійкість. Сьогодні маленький вогник свічки об’єднує нас у молитві за душі жертв Голодомору. Ми також згадуємо тих, хто ділився останнім шматком хліба і рятував співвітчизників від смерті. Тому наш найсвятіший обов’язок сьогодні – зберегти пам'ять про всіх, хто не дожив, недолюбив, пам'ять про живих і ненароджених. Ніхто не має права про це забути.