понеділок, 20 листопада 2017 р.

Ретро – погляд «Єлисаветградські знаменитості»


Створений центральною бібліотекою до Року культури в Україні  проект "Культурна мапа Кіровоградщини: Минуле. Сучасне. Майбутнє", а в його рамках міні - проект  «Новоукраїнщина моя від А до Я» користуються популярністю серед користувачів бібліотеки, особливо вчителів шкіл. 
Продовжуючи реалізацію проекту, бібліотекою до ювілейних дат письменників - земляків   для старшокласників   НВК "Загальноосвітня школа І ступеня з поглибленим вивченням англійської мови - гімназія "Лідер" проведено   ретро – погляд «Єлисаветградські  знаменитості». Мультимедійна презентація «Степові перлини України», яка доповнювала розповідь бібліотекаря біль ширше познайомила  молодь з  видатними постатями культурно-мистецького середовища  Кіровоградщини.
У вересні 2017 року у м. Кропивницькому відзначили 120-річчя земляка Івана Микитенка. Місто Кропивницький відвідав член Спілки письменників України Олег Іванович Микитенко - син українського драматурга, публіциста та громадського діяча Івана Кіндратовича Микитенка, який загинув насильницькою смертю у 40 років страшного 1937 року.  Нинішньому молодому поколінню майже не відоме ім’я письменника Івана Микитенка. Його трагічна доля – особлива сторінка в історії української літератури.
Олег Іванович презентував  книги спогадів і науково-літературного есе з назвою «Я була щаслива з тобою...» (автор Зінаїда Краян (Микитенко) та літературно - наукової біографічної розвідки Олег Микитенко «Трагедія ідеалів (1897 1937-1997)».  Він також відвідав село Рівне, де народився його батько. Там він зустрівся із учнями та вчителями школи № 2 та ознайомився з експонатами літературного музею І.Микитенка, поклав квіти до пам'ятника батькові.
Наступні сторінки розповіді були присвячені 115 р. з дня народження Юрія Яновського (народився майбутній письменник 27 серпня 1902 р. в селі Майєровому  (тепер село Нечаївка Компаніївського району)  та 135-й річниці від дня народження та 80-й річниці смерті композитора Кароля Шимановського. Бібліотекар звернула увагу присутніх на те, як відзначалися ці дати на  Кіровоградщині.
10 жовтня у бібліотеці Чижевського було представлено виставку «Кароль Шимановський – від Тимошівки до Лозанни», що проводиться в рамках фестивалю «Осінь з музикою Кароля Шимановського (XV Музичний фестиваль імені Кароля Шимановського на малій батьківщині композитора: Тимошівка, Кам’янка, Кропивницький, Київ). Експозиція знайомить глядачів з образом найвідомішого після Шопена польського композитора і вже об’їхала багато міст Польщі та Західної Європи.    
Кароль Шимановський народився 6 жовтня 1882 р. у селі Тимошівка Кам’янського району Черкаської області, в родовому маєтку батьків – дворян польського походження.  До цього маєтку родина приїздила влітку, а мешкали, в основному, в Єлисаветграді .                           
В яскравому сузір’ї імен відомих діячів культури і мистецтва Кіровоградщини одне з почесних місць належить художнику Олександру Осмьоркіну, 125-річчя від дня народження будемо відзначати у 2017 році (народився у Єлисаветграді  8 грудня 1892 року ).   Олександр Олександрович Осмьоркін належить до тих відомих майстрів живопису першої половини XX сторіччя, чиє життя в мистецтві було невтомним творчим пошуком своєї художньої індивідуальності. Митець зробив значний вплив на розвиток сучасного образотворчого мистецтва, виховав чимало учнів. Творча спадщина майстра - понад 700 творів живопису, графіки, театральних декорацій, що знаходяться в Третьяковській галереї, Музеї образотворчих мистецтв ім. О.С. Пушкіна (обидва — Москва), Російському музеї (Санкт-Петербург), Київському музеї російського мистецтва, у художніх музеях України, Росії, Литви, Казахстану, Азербайджану, приватних колекціях.
А від 2005 року присуджується обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.  А вручається вона в грудні у приміщенні художньо-меморіального музею  ім. О. О. Осмьоркіна.
Бібліотекар також порекомендувала ознайомитись з виставкою - рекламою «Культурна мапа Кіровоградщини», яка доповнює  інформацію.

 Сподіваємось, що запропоновані бібліотекою заходи допоможуть залучити молодь до вивчення історичного минулого свого народу, усвідомити свої корені, знайти моральні орієнтири в житті, виховати в собі почуття національної гідності, патріотизму. 

Немає коментарів:

Дописати коментар