неділю, 27 вересня 2015 р.

Краєзнавча година «Є в памяті і біль, і вдячність»

      22 вересня Україна відзначала свято мужності та стійкості людського духу – День партизанської слави.  У цей день з почуттям безмежної подяки ми віддаємо данину поваги ветеранам антифашистського опору: колишнім підпільникам і партизанам,захисникам і визволителям рідної землі – усім, кого ми з гордістю називаємо народними месниками.
   З першого місяця окупації України по всій її території розгорнулася партизанська і підпільна боротьба з гітлерівськими загарбниками.  Утримання партизанами визволених ними територій мало велике значення для нашого народу. Сам факт існування партизанських країв і зон в тилу окупантів був переконливим доказом розмаху сили партизанського руху, яскравим виявом нездоланності і стійкості людей, свідченням приреченості загарбницьких планів гітлерівців.
   На замовлення вчителя історії ЗШ №4 Галацької  Н. до тижня партизанської слави, який проходив у школі, бібліотека провела краєзнавчу годину «Є в памяті і біль, і вдячність» для юнацтва – учнів 11-го класу.    Знання про партизанський рух у роки війни  учні поповнили, переглянувши книжкову викладку «Згадаймо величні ті роки»  книг з історії підпільно-партизанського руху в роки Другої світової війни  Кіровоградщині.

  Такий захід,   особливо в наш час, формує у молоді інтерес і повагу до історичного минулого нашої Батьківщини, виховує патріотичні почуття, любов до України, пошану до ветеранів війни.  Бібліотекар розповіла молоді   про партизанський рух на території рідного краю, про підпільні організації на окупованих територіях та про земляків – патріотів. Регулярним військам Червоної Армії допомагали 36 партизанських загонів та 41 підпільно-диверсійна група, які діяли у ворожому тилу. Незважаючи на те, що територія нашої області мало заліснена, вона по праву вважалася партизанською.

   Разом пригадали відомих командирів  великих партизанських об’єднань Ковпака С.А., Руднєва С.В., Федорова А.Ф., Строкача Т.А.  а також згадали новоукраїнця О.Є.Лукашенка, який  був партизаном у з’єднанні С. Ковпака.  
Щоразу, під час проведення таких заходів, бібліотека презентує книги      К.Врадія (Береста) про підпільників  Новоукраїнського району, багатьох з яких автор знав особисто, адже входив до  складу підпільної групи В.Поповкіна, що діяла в Новоукраїнці та Помічній.    Війна застала його 16-річним хлопцем у рідній Новоукраїнці. Там же він пішов у підпілля.   Від   бібліотекаря  присутні дізналися  про героїзм  наших підпільників,  які  зробили свій неоціненний внесок для перемоги над фашизмом.  Керував  молодіжною організацією Володимир Поповкін.  Відносилась вона до розвідувальної групи 3-го Українського фронту, яку очолювала Ксенія Троїцька, відома ще й як Валентина Богомолова. Іншу таку групу, в Новоукраїнці, очолювала розвідниця другого розвідвідділу 2-го Українського фронту Абалова.  Радянську розвідку  цікавило пересування ворожої військової сили, вантажів.  Молодіжна організація налічувала близько тридцяти чоловік. Завдяки відомостям Ксенії Троїцької їх після війни було зараховано до тих, хто сприяв Червоній Армії у ворожому тилу. А от тим новоукраїнським підпільникам, які об’єдналися навколо Михайла Сергієнка і допомагали розвідгрупі Абалової, в цьому сенсі не дуже пощастило. Їм після війни довелося дуже довго доводити, що вони були учасниками підпільного руху.
  Костянтин Врадій воював в партизанських загонах, що діяли в Новоукраїнському районі. Автор книг “Люди уходят в ночь”, “Нас водила молодость”, “Батько Долженко», «Незабутнє», «Патріоти Кіровоградщини у ворожому тилу» про діяльність підпільників, спогади колишніх партизан Кіровоградщини та страждання, що випали на долю жителів в окупованих територіях. Роки окупації та участь у розвідувальній діяльності Костянтин Врадій вважає найтяжчими у своїй військовій біографії (після визволення рідного краю він продовжив воювати у регулярній армії, його фронтовий шлях проліг через Україну, Молдову, Румунію). 
   Вчитель та учні доповнювали розповідь бібліотекаря.  Проведений захід відкрив юнакам та дівчатам ще одну героїчну сторінку нашої історії,   розширила знання учнів про партизанський рух в Україні та в рідному місті, героїв партизанського руху, повагу до історичного минулого нашої Батьківщини,  пошану до ветеранів війни.
  

Немає коментарів:

Дописати коментар