четвер, 13 квітня 2017 р.

Історичний екскурс «Театр корифеїв. Єлесаветград»

Кіровоградщина багата історичними подіями, пам’ятними місцями і видатними людьми, з давніх – давен славиться театральним мистецтвом. Гордістю  області є той факт, що на цій землі народилися велетні вітчизняної та світової культури, видатні актори і режисери, організатори українського театру Корифеїв – Марко Кропивницький, Іван Карпенко-Карий, Панас Саксаганський, Микола Садовський, Марія Садовська-Барілотті. Разом зі своїми побратимами,  М.Старицьким, М.Заньковецькою та ін., вони вписали золоті сторінки в історію нашої культури, створивши воїстино народний художній театр. 
        
З нагоди Міжнародного дня театру  та в рамках проекту «Культурна мапа Кіровоградщини: Минуле. Сучасне. Майбутнє ( До року розвитку туризму)  на засіданні клубу «Ліра» центральна бібліотека провела історичний екскурс «Театр корифеїв. Єлесаветград». Старшокласників НВК гімназія «Лідер» (вчитель української літератури Мартинюк О.М.) було ознайомлено з особливостями становлення й розвитку театрального мистецтва на Україні, створенням театру корифеїв в кінці ХІХ століття. Завдяки діяльності саме родини Тобілевичів Україна отримала свій професійний театр.
Під час демонстрації презентації «Корифеї українського професійного театру» бібліотекар розкрила маловідомі факти  з життя  корифеїв, гастролей трупи під керівництвом П. К. Саксаганського і М. К. Садовського за участю І. К. Карпенка-Карого. Марко Кропивницький - батько українського театру, Марія Заньковецька - актриса, ім'я якої символізує душу, совість, духовність, талант народу. Брати Тобілевичі (Микола Садовський, Панас Саксаганський, Іван Карпенко-Карий) та їх сестра Марія Садовська-Барілотті – талановита родина, яка виплекала чудових акторів театру та видатного драматурга. Михайло Старицький - подвижник української театральної справи, режисер, автор п'єс та історичних романів.
Познайомились учні і з діяльністю нашого земляка  – Ф.В.Левицьким, актора трупи Кропивницького.
Фе́дір Васи́льович Леви́цький -  актор, режисер, театральний діяч, перекладач, драматург, заслужений артист Республіки з 1926 року. Народився в м. Новоукраїнка 1858 р. У 1877 році закінчив духовну семінарію, вчителював у Новоукраїнці в 1877—1887, 1881 року заснував аматорський театральний гурток. 1886 року познаймився з Марком Лукичем Кропивницьким, який саме набирав новий склад — прибув до Новоукраїнки разом з Онисимом Сусловим.
У 1888—1892 роках працював у трупах М. Кропивницького, першу роль як професіональний актор виконав у Бєлгороді. Згодом у М. Садовського, вісім років в трупі О. Суслова.
Старшокласники побачили і відчули, що театр – це місце краси і таланту, де відкривається завіса і єднає сцену та глядача. Презентовані книги «Театр Марка Кропивницького» та «Театральне мистецтво» із серії «Кіровоградщина у дзеркалі часу» допоможуть старшокласникам більш повніше відкрити для себе театральну спадщину земляків, дізнаватися про славетну історію рідного краю і пишатися ним.

Немає коментарів:

Дописати коментар