понеділок, 30 березня 2015 р.

Практичне заняття «Робота з інформаційно – пошуковими системами в Інтернет»


За останні роки Всесвітня павутина стала настільки популярною, що зараз Інтернет є одним з основних засобів публікації інформації.
 Проблема пошуку інформації в такому суспільстві – важлива й актуальна. Інформаційно-пошукова діяльність є однією з провідних в процесі навчання в школі, вищому навчальному закладі, а для багатьох і в професійній діяльності.
 Тому для відвідувачів  бібліотеки  проводяться практичні заняття,  що надають  можливість пошуку інформації в Інтернеті. На одному з таких практичних занять «Робота з інформаційно – пошуковими системами в Інтернет» користувачі здобували навички пошуку інформації у Всесвітній павутині за допомогою  найбільш поширених систем пошуку. Мета заняття – сформувати пошукові вміння  при роботі у веб-просторі мережі Інтернет.
Інформаційний блок практичного заняття надав присутнім уявлення про різноманітні пошукові системи мережі Інтернет, їх можливості, способи пошуку інформації.  
В мережі Інтернет існують сотні різних пошукових систем, які є надійними в пошуку інформації, і вибір тієї чи іншої системи залежить тільки від кожного користувача особисто. Практика використання тих чи інших пошукових систем, які постійно відстежують зміну інформації в мережі, використовується і працівниками ЦРБ для задоволення інформаційних потреб користувачів бібліотеки. Без таких пошукових систем, практично неможливо виконати ні один повноцінний запит.  Найпопулярнішими з них є:
Google - http://www.google.com.ua/ - міжнародний пошуковий сервер
Мета -  http://meta-ukraine.com/ - український пошуковий сервер;
Яндекс, Рамблер - http://www.rambler.ru/ та http://www.yandex.ru/ - російські пошукові сервери;
Yahoo - http://www.yahoo.com/ - англомовний пошуковий сервер.
Корисною для присутніх стала практична частина заняття, де вони навчалися самостійному пошуку потрібної інформації, вмінню правильно і чітко формулювати пошуковий запит, а також запам’ятали декілька корисних правил для їхнього вдалого і ефективного пошуку інформації, які не тільки істотно полегшать роботу, але і допоможуть знаходити таку інформацію, яку за допомогою простих запитів знайти абсолютно неможливо.
1.     Грамотне використання можливостей одного пошукового сервера може бути ефективніше, ніж звернення з тим самим запитом до великої кількості серверів.

2.      У запиті слід використовувати ті слова, що точніше за все характеризують тему, яка цікавить користувача. 

3.      Для більшості пошукових серверів має значення послідовність слів у запиті, тому найбільш важливі і характерні терміни треба розміщувати на початку запиту і додавати до них менш значущі терміни.

4.      Фрази і словосполучення слід брати в лапки, оскільки в противному разі вони будуть сприйняті пошуковим сервером просто як набір ключових слів.

5.      У запиті можна зазначати одне або кілька власних імен.

6.      Рекомендується вживати синоніми – їх використання дозволяє не тільки поширити діапазон пошуку, а й надає більше ваги власне смисловій частині запиту і т. д.
Присутні переконались, що процес пошуку досить простий: задаючи ключові слова, характерні для шуканої інформації, вони зможуть  знайти  потрібний їм документ. Незалежно від того, якою пошуковою системою  будуть   користуватися.

Немає коментарів:

Дописати коментар